Okres ciąży

Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety wywołane ciążą, występują nie tylko w narządach płciowych, ale i w całym ustroju. Dotyczy to funkcjonowania układu rodnego, naczyniowo – sercowego, oddechowego, moczowego, pokarmowego, kostno – mięśniowego i przemiany materii. W czasie ciąży występować mogą uciążliwe bóle krzyża, stany szybkiego męczenia się, problemy z oddychaniem, obrzęki stóp, zastoje żylne, kurcze łydek.

Właściwy dobór ćwiczeń ruchowe od kątem kobiet ciężarnych znacznie zmniejsza lub też zupełnie zapobiega powyższym uciążliwościom. Systematyczne stosowanie ćwiczeń fizycznych, wpływa odpowiednio na wydolność wszystkich układów organizmu i powoduje dobre dotlenienie organizmu matki jak i dziecka. Umiejętne dozowanie ćwiczeń łagodzi bóle głowy, mdłości i złe samopoczucie.

Okres połogu

Połóg to okres poporodowy u kobiet, w którym cofają się zmiany w organizmie, wywołane okresem ciąży i porodu. Postępujące zmiany mają charakter ogólnoustrojowy, ale w dużym stopniu zachodzą w obrębie narządu rodnego. Są to procesy gojenia się, zwijania się, jak i odnowy. Wprowadzenie postępowania rehabilitacyjnego w połogu znacznie przyśpiesza przebieg zmian w organizmie kobiety. Wczesne uruchomienie specjalnych ćwiczeń ruchowych, zapobiega powikłaniom w szczególności zakrzepowemu zapaleniu żył w połogu, polepsza funkcjonowanie układów krążenia, oddechowego i moczowego. Poprzez ćwiczenia uzyskuje się także szybsze obkurczanie się macicy oraz jej opróżnienie.